Kontakt

 

VÄLKOMMEN TILL DALATRÄHUS KONTORET!

Nytorpsvägen 23, 459 32 Ljungskile. Öppettider 09.00 - 17.00 med lunch 12.30 - 13.30.

Dalaträhus - dåtid och nutid!

Dalaträhus AB grundades av Jan Sjöholm 1967, pappa till Marie Henriksen som idag driver företaget tillsammans med Thomas Henriksen och Fredrik Offesson. Under åren har vi sålt och byggt prefabricerade hus på västkusten med omnejd. År 2009 skedde ett generationsskifte när Jan pensionerade sig.

 

Ägarlägenheter

År 2009 infördes den nya boendeformen ägarlägenheter i Sverige. Dalaträhus var bland de första som byggde ägarlägenheter i Sverige. Idag har vi en stor kunskap och erfarenhet av denna boendeform och sammanfattningsvis kan man säga att en ägarlägenhet ger större valfrihet, bättre boendeekonomi och ett tryggare boende.

 

Visningshus på Husknuten

Vårt huvudkontor är beläget i Ljungskile centrum i ett av våra ägarlägenhetshus. I vårt visningshus på Husknuten i Västra Frölunda huserar våra säljare. Hit är ni varmt välkomna för att bli inspirerade och se och känna på våra hus.


Bostadsområden 

Utöver byggnation av villor arbetar vi med att projektera och sälja större bostadsområden. Dessa kan bestå av villor, radhus eller ägarlägenheter. Exempel på några områden är Vita husen i Uddevalla med 44 villor samt Utsikten i Ljungskile med 32 radhus och 18 ägarlägenheter. 

 

Nya bostadsprojekt

Just nu håller vi på att projektera två nya områden. Ett i Ljungskile med ca 27 ägarlägenheter som har utsikt över Lyckorna golfbana och Lyckorna viken. Det andra består av 23 fristående villor i Lysekil med fin havsutsikt. 

Helen Arnesdotter

Säljare

Mobilnummer: 070-816 25 42
E-postadress: helen@dalatrahus.se

Katarina Offesson

Säljare

Mobilnummer: 070-593 45 00
E-postadress: katarina@dalatrahus.se

Mats Nordèn

Säljare

Mobilnummer: 076-825 53 21
E-postadress: mats@dalatrahus.se

Peter Lundsten

Säljare

Mobilnummer: 070-567 16 15
E-postadress: peter@dalatrahus.se

Marie Henriksen

Säljare områden , områdesexploatering

Mobilnummer: 076-898 72 72
E-postadress: marie@dalatrahus.se

Morgan Sjöholm

Säljare

Mobilnummer: 070-211 41 90
E-postadress: morgan@dalatatrahus.se

Thomas Henriksen

Säljare områden, områdesexploatering

Mobilnummer: 073-980 16 92
E-postadress: thomas@dalatrahus.se

Carina Björn

Ekonomiansvarig

Mobilnummer: 076-275 81 77
E-postadress: carina@dalatrahus.se

Fidele Nzambimana

Administratör

Mobilnummer: 070-453 91 45
E-postadress: fidele@dalatrahus.se

Louise Andersson

Projektadministratör

Mobilnummer: 072-856 28 33
E-postadress: louise@dalatrahus.se

Mathias Carlsson

Entreprenadansvarig

Mobilnummer: 070-682 19 89
E-postadress: mathias@dalatrahus.se

Jonny Jansson

Husritare

Mobilnummer: 073-141 65 40
E-postadress: jonny@dalatrahus.se

Glenn Jennehed

Ritadministratör

Mobilnummer: 070-756 67 94
E-postadress: glenn@dalatrahus.se